Aktivace Android Auto a Apple CarPlay na R-Linku2

Týká se mě tento článek? 

To záleží jakou verzi R-Linku2 máte. Pokud jste koupili vůz, který už měl z výroby tyto verze firmwaru:

3.3.16.94x a novější včetně verzí 7.0.xx či 8.0.xx

Pak je pro vás tento článek zbytečný. Váš R-Link2 Android Auto i Apple CarPlay podporuje z výroby.

 


RNews.cz neručí za žádné škody způsobené zásahem do vozidla, neneseme žádnou zodpovědnost za aplikaci níže uvedeného postupu. Vše provádíte jen na vlastní zodpovědnost. 


 

Máte-li vůz vybavený R-Linkem v těchto verzích firmware, čtěte dále:

2.2.15.xx
2.2.17.xx
2.2.18.xx
2.2.19.xx
3.3.15.xx

Žádná z těchto verzí nenabízela Android Auto ani Apple CarPlay. První krok k tomu, získat tuto skvělou moderní funkcionalitu si nemůžete obstarat sami. Budete se muset obrátit na svůj autorizovaný servis.

Majitelé „dvojkových“ firmwarů si budou muset v servise požádat o aktualizaci na R-Link2 s firmwarem 7.0.xx. Ano, tento upgrade byl letos oficiálně vypuštěný Renaultem a všechny autorizované servisy k němu získaly podrobný postup. Je docela složitý a je potřeba se připravit na to, že si v servise budou chtít nechat auto na celý den.

Pokud patříte mezi „nešťastníky“ co měli ve voze už novější R-Link2 s firmwarem 3.3.15.xx, budete muset rovněž do servisu. Firmware 3.3 sice byl první, který do R-Linku2 přinesl Android Auto i Apple CarPlay, ale naneštěstí to platilo až od verze 3.3.16.xx. 3.3.15.xx nejen, že AA ani CP nepodporuje, není možné ji dokonce ani v domácích podmínkách aktualizovat na 3.3.16.xx. Update může provést opět jen autorizovaný servis. Jakmile už 3.3.16.xx firmware získáte, další updaty už budete schopni provádět doma.

Pokud jste si aktualizací v autorizovaném servise už prošli, asi jste teď docela zklamaní. Váš starý 2.2.xx R-Link2 byl aktualizován na 7.0.xx, případně 3.3.15.xx máte aktualizovaný na nový 3.3.16.xx, ale žádné Android Auto ani CarPlay v systému nevidíte. Přece by vám Renault neodkryl funkci, která původně ve vašem autě nebyla 🙂 .

Řešení je však v této fázi velmi snadné. Stačí dodržovat tento postup:

Bude potřeba dostat se do tzv. Developer Mode:

 1. na flashku (ideálně USB2.0, R-Link2 má někdy problém rozumět si s některými USB3.0 flashkami) je potřeba stáhnout tento soubor (na flashku nekopírujte .zip soubor, ale jeho obsah). Flashku předtím nezapomeňte naformátovat do formátu FAT32. Doporučuji mít flashku zcela prázdnou.
 2. vložte flashku do USB ve vozidle
 3. Musíte se proklikat na tuto obrazovku Nabídka -> Multimédia -> Nastavení -> Fotografie
 4. Nyní nastává postup, který bude vyžadovat trochu šikovnosti a nemusí se vám podařit napoprvé. Jednou klikněte do oblasti 1 (podrže prst cca 2s), následně asi 15x klikejte do oblasti 2.
 5. Otevře se vám obrazovka tzv. Developer Mode. Nacházíte se na velmi tenkém ledě, pokud nevíte co děláte. Mějte na paměti, že se nyní nacházíte v technickém zázemí R-Linku2, ve kterém můžete nastavit mnoho zajímavých věcí a také nevratně R-Link2 zničit. V žádném případě třeba neklikejte na tlačítko „VirginMode“. Způsobí to něco jako formát systémového disku R-Linku2 včetně samotného R-Linku2 a máte vymalováno.
 6. V Developer Mode vás bude zajímat jen jedna jediná věc. Tlačítko Android Auto Projection. Klikněte na něj, „kontrolka“ zezelená a jsme hotovi. Android Auto je aktivovaný.
 7. Nyní stačí z Developer Mode vyjet šipkou zpět. A R-Link2 restartovat držením vypínacího tlačítka.
 8. Po restartu stačí připojit telefon s nainstalovanou aplikací Android Auto a systém bude fungovat.

Nedaří se vám dostat se do Developer Mode? Mrkněte se na videa: 

Jak vypadá proces aktivace Developer Mode u R-Linku2 s velkým displejem:

 

Jak vypadá proces aktivace Developer Mode u R-Linku2 s malým displejem:

 

A co Apple CarPlay? 

Tady to už taková legrace nebude. R-Link2 oficiálně podporuje Apple CarPlay od stejného momentu jako Android Auto. Tedy od firmwaru 3.3.16.xx. Když si necháte aktualizovat původní 2.2.xx na 7.0.xx či 3.3.15.xx na 3.3.16.xx a projdete návodem výše, přesto vám Apple CarPlay (na rozdíl od Android Auto) fungovat nebude.

Ti co měli původně firmware 2.2.xx (nyní 7.0.xx) mají pravděpodobně navždy smůlu. Majitelé 3.3.15.xx (nyní 3.3.16.xx) mohou číst dál. To jestli je u vás možné aktivovat Apple CarPlay zjistíte snadno. Dle výše zmíněného postupu se dostaňte do tzv. Developer Mode a v levé části okna kde jsou vypsány verze jednotlivých modulů najdete i položku HW gen. Jde o verzi hardwaru jednotky R-Linku2. Pokud máte číslo 1.1 jako na obrázku, můžete na Apple CarPlay rovnou zapomenout. Na desce plošných spojů chybí obvody pro Apple CarPlay. Pomůže pouze výměna jednotky R-Linku2 – v autorizovaném servise má kód 281152288R a vyjde na cca 8 750Kč vč. DPH. Výhodou je, že spolu s tím pravděpodobně dostanete už nejnovější R-Link2 ve verzi 9.0.x (8.0.x je zřejmě jistota).

Najdete-li u položky HW Gen číslo 2.0 či 2.1, máte vyhráno. Stačí vyměnit původní USB modul s číslem 280230016R, za novější s číslem 280239665R (cena 3 980Kč vč. DPH) případně 280238352R (verze se čtečkou SD karet).

25 thoughts on “Aktivace Android Auto a Apple CarPlay na R-Linku2

  1. Nejprve si zkontrolujte, zda mate radio gen 2.1, abyste nevyhodil penize zbytecne. Vetsina R-Link2 dodanych s verzi SW 2.2 je bud gen 1.x nebo gen 2.0 a u nich to opravdu nejde

  1. Teoreticky aktivovat RS monitor lze. Kdesi jsem na to kdysi viděl postup, ale bylo to už velmi náročné. Matně si pamatuji, že se tam měnily i nějaké parametry v jednotlivých souborech R-Linku2. Tohle už není nic pro běžného uživatele.

 1. Prosím o radu.V developer módu jsem klikl na “ displaymode high“ zhasl displej.Resetovat to dlouhým podrzením nejde.Stredovy displej stále zhasli. Je to jen na servis ?Díky

    1. Tak to je jasné, přepnul jste R-Link2 pro zobrazení na velký 8,7″ displej. Nyní byste mohl vyrazit na nějaký „vrakáč“ a koupit si velký displej, bude to fungovat (bude pochopitelně zapotřebí rekonfigurovat ještě i nastavení klimy). Vrátit to určitě jde, ale je potřeba najít někoho kdo má k dispozici neoriginální diagnostiku (ideálně DDT). Případně do servisu, kde by to teoreticky měli být schopni dát do kupy.

     1. Dík za odpověď,jen se chci zeptat odpojeni baterie by to neresilo?

 2. Dobrý den,

  aktivoval jsem podle návodu AA na 8,7 palcovém displeji a funguje, moc díky! Je možné nějak nastavit, aby se AA otvřel ve fullscreen modu, nebo je třeba ty dva černé pruhy nad a pod „přetrpět“?

  Díky.

  1. Bohužel je to omezení na straně Googlu. Android Auto Full Screen mód na velkých displejích není možné. Jediný kdo získá Android Auto bez černých pruhů je uživatel malého R-Linku2 se 7″ displejem.

 3. Dobrý den, aktivoval jsem dle popisu, svítí zeleně,ale smart phone je nepodsvícený a nelze na něj kliknout. Dělám něco špatně? mám malý r-link aktualizovanou verzi z 2,2 na 7,0,24,161

  1. Zdravim. Mel jsem stejnej problem, AndroidAuto se proste nepripojil. Ted uz mi to ale funguje, zmenil jsem dve veci, tak nevim presne kterou to bylo:
   1) jinej USB kablik
   2) pripojoval jsem telefon PRED nastartovanim auta
   Od te doby vse funguje jak ma.

 4. Dobrý den je na 100% jiste ze HW-1.1 nebude nikdy podporovat Apple carplay???
  Docela by mě to zajímalo protoze na tyto sluzby pri koupi vozu v roce 2016 docelal lákaly a ted by to vlasne ani fungovat nemelo.Mam po aktualizaci na 7.0.XXX android auto jsem aktivoval ale to pro me nama zase az takovy vyznam.Myslite ze bude renault i nadale pracovat na nejakych aktualizacich i pro ten starší R-Link
  Dekuji za odpoved

 5. Hello

  Thank for your help. It’s priceless.

  The model radio of my Renault Megane 2016 is exactly the same of your image 281150445R with HWGen: Gen1.1

  I can buy the model 281152079R (which is also Portrait). Do you think is enough change the radio, or I must change all components such as Antena camera and UBS.

  Thank you in advance.
  Best.
  Ricardo

 6. Zdravím. Nějak se v tom ztrácím. AA mi funguje dobře ale přes USB. Navi media – chcete říct, že podle návodu nebudu potřebovat usb připojení k telefonu?

 7. Dobrý den,

  nechal jsem si vyměnit rádio, kde mám HW Gen: Gen 2.1 udělal aktivaci Andriod auto protection, jelikož Aha protection mode už bylo zaple a jedine co mám jako novou ikonku je Smartphone, která mi umožňuje pouze užívat SIRI.

  Nevím co mám udělat, abych měl plnohodnotný CarPlay.

  Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *