Aktivace Android Auto a Apple CarPlay na R-Linku2

Týká se mě tento článek? 

To záleží jakou verzi R-Linku2 máte. Pokud jste koupili vůz, který už měl z výroby tyto verze firmwaru:

3.3.16.94x a novější včetně verzí 7.0.xx či 8.0.xx

Pak je pro vás tento článek zbytečný. Váš R-Link2 Android Auto i Apple CarPlay podporuje z výroby.

 


RNews.cz neručí za žádné škody způsobené zásahem do vozidla, neneseme žádnou zodpovědnost za aplikaci níže uvedeného postupu. Vše provádíte jen na vlastní zodpovědnost. 


 

Máte-li vůz vybavený R-Linkem v těchto verzích firmware, čtěte dále:

2.2.15.xx
2.2.17.xx
2.2.18.xx
2.2.19.xx
3.3.15.xx

Žádná z těchto verzí nenabízela Android Auto ani Apple CarPlay. První krok k tomu, získat tuto skvělou moderní funkcionalitu si nemůžete obstarat sami. Budete se muset obrátit na svůj autorizovaný servis.

Majitelé „dvojkových“ firmwarů si budou muset v servise požádat o aktualizaci na R-Link2 s firmwarem 7.0.xx. Ano, tento upgrade byl letos oficiálně vypuštěný Renaultem a všechny autorizované servisy k němu získaly podrobný postup. Je docela složitý a je potřeba se připravit na to, že si v servise budou chtít nechat auto na celý den.

Pokud patříte mezi „nešťastníky“ co měli ve voze už novější R-Link2 s firmwarem 3.3.15.xx, budete muset rovněž do servisu. Firmware 3.3 sice byl první, který do R-Linku2 přinesl Android Auto i Apple CarPlay, ale naneštěstí to platilo až od verze 3.3.16.xx. 3.3.15.xx nejen, že AA ani CP nepodporuje, není možné ji dokonce ani v domácích podmínkách aktualizovat na 3.3.16.xx. Update může provést opět jen autorizovaný servis. Jakmile už 3.3.16.xx firmware získáte, další updaty už budete schopni provádět doma.

Pokud jste si aktualizací v autorizovaném servise už prošli, asi jste teď docela zklamaní. Váš starý 2.2.xx R-Link2 byl aktualizován na 7.0.xx, případně 3.3.15.xx máte aktualizovaný na nový 3.3.16.xx, ale žádné Android Auto ani CarPlay v systému nevidíte. Přece by vám Renault neodkryl funkci, která původně ve vašem autě nebyla 🙂 .

Řešení je však v této fázi velmi snadné. Stačí dodržovat tento postup:

Bude potřeba dostat se do tzv. Developer Mode:

  1. na flashku (ideálně USB2.0, R-Link2 má někdy problém rozumět si s některými USB3.0 flashkami) je potřeba stáhnout tento soubor (na flashku nekopírujte .zip soubor, ale jeho obsah). Flashku předtím nezapomeňte naformátovat do formátu FAT32. Doporučuji mít flashku zcela prázdnou.
  2. vložte flashku do USB ve vozidle
  3. Musíte se proklikat na tuto obrazovku Nabídka -> Multimédia -> Nastavení -> Fotografie
  4. Nyní nastává postup, který bude vyžadovat trochu šikovnosti a nemusí se vám podařit napoprvé. Jednou klikněte do oblasti 1 (podrže prst cca 2s), následně asi 15x klikejte do oblasti 2.
  5. Otevře se vám obrazovka tzv. Developer Mode. Nacházíte se na velmi tenkém ledě, pokud nevíte co děláte. Mějte na paměti, že se nyní nacházíte v technickém zázemí R-Linku2, ve kterém můžete nastavit mnoho zajímavých věcí a také nevratně R-Link2 zničit. V žádném případě třeba neklikejte na tlačítko „VirginMode“. Způsobí to něco jako formát systémového disku R-Linku2 včetně samotného R-Linku2 a máte vymalováno.
  6. V Developer Mode vás bude zajímat jen jedna jediná věc. Tlačítko Android Auto Projection. Klikněte na něj, „kontrolka“ zezelená a jsme hotovi. Android Auto je aktivovaný.
  7. Nyní stačí z Developer Mode vyjet šipkou zpět. A R-Link2 restartovat držením vypínacího tlačítka.
  8. Po restartu stačí připojit telefon s nainstalovanou aplikací Android Auto a systém bude fungovat.

Nedaří se vám dostat se do Developer Mode? Mrkněte se na videa: 

Jak vypadá proces aktivace Developer Mode u R-Linku2 s velkým displejem:

 

Jak vypadá proces aktivace Developer Mode u R-Linku2 s malým displejem:

 

A co Apple CarPlay? 

Tady to už taková legrace nebude. R-Link2 oficiálně podporuje Apple CarPlay od stejného momentu jako Android Auto. Tedy od firmwaru 3.3.16.xx. Když si necháte aktualizovat původní 2.2.xx na 7.0.xx či 3.3.15.xx na 3.3.16.xx a projdete návodem výše, přesto vám Apple CarPlay (na rozdíl od Android Auto) fungovat nebude.

Ti co měli původně firmware 2.2.xx (nyní 7.0.xx) mají pravděpodobně navždy smůlu. Majitelé 3.3.15.xx (nyní 3.3.16.xx) mohou číst dál. To jestli je u vás možné aktivovat Apple CarPlay zjistíte snadno. Dle výše zmíněného postupu se dostaňte do tzv. Developer Mode a v levé části okna kde jsou vypsány verze jednotlivých modulů najdete i položku HW gen. Jde o verzi hardwaru jednotky R-Linku2. Pokud máte číslo 1.1 jako na obrázku, můžete na Apple CarPlay rovnou zapomenout. Na desce plošných spojů chybí obvody pro Apple CarPlay. Pomůže pouze výměna jednotky R-Linku2 – v autorizovaném servise má kód 281152288R a vyjde na cca 8 750Kč vč. DPH. Výhodou je, že spolu s tím pravděpodobně dostanete už nejnovější R-Link2 ve verzi 9.0.x (8.0.x je zřejmě jistota).

Najdete-li u položky HW Gen číslo 2.0 či 2.1, máte vyhráno. Stačí vyměnit původní USB modul s číslem 280230016R, za novější s číslem 280239665R (cena 3 980Kč vč. DPH) případně 280238352R (verze se čtečkou SD karet).

2 thoughts on “Aktivace Android Auto a Apple CarPlay na R-Linku2

    1. Nejprve si zkontrolujte, zda mate radio gen 2.1, abyste nevyhodil penize zbytecne. Vetsina R-Link2 dodanych s verzi SW 2.2 je bud gen 1.x nebo gen 2.0 a u nich to opravdu nejde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *