Firmware R-Link2 si můžete nově aktualizovat sami!

 

Aktualizace R-Linku2 – Renault prolomil ledy

R-Link2 byl ve světe Renaultu revolucí. Moderní infotainment, který integroval jak multimediální funkce, tak ovládání palubních funkcí vozidla – kompletní ventilační funkce, ovládání masáže sedaček, ambientní osvětlení, jízdní režimy vozidla, aplikace hodnotící efektivnosti jízdy, nastavení 4Controlu, tuhosti podvozku apod. Je to velmi komplexní systém a jak to tak bývá, chvíli trvalo než se to Renaultu podařilo vyladit. První majitelé Espace V by mohli vyprávět. Nelze se však na Renault v tomto ohledu zlobit, vzpomeňte na bolestivé začátky průkopníka v této oblasti – systému iDrive od BMW. Už řadu let si na nespolehlivost platformy R-Link2 uživatelé nestěžují, největší nedostatky se podařilo odstranit v prvním roce provozu, pak se ladily už jen „drobnosti“. Největší nepříjemnost však byla v tom, že jste se pro aktualizaci museli objednat do servisu. Tam se rozjelo absurdně složité kolečko schvalování, zda-li Renault umožní stáhnout nejnovější firmware pro Vaše VIN. Leckdy dorazilo schválení až se zpožděním několika dní – tedy opakovaná návštěva servisu, kvůli tak elementární věci jako je aktualizace software. Ledy byly konečně prolomeny a Renault dospěl k závěru, že tento proces svěří uživatelům a udělal dobře! Tento článek nebude recenzí R-Linku, takže přejdeme rovnou k věci.

Proč aktualizovat? Někteří dostanou novější mapy

Nový firmware Vám přinese nejen opravy systému R-Link2, ale rovněž další aktualizace, tedy zrychlení prostředí, případně nové funkce. Největší přínos však spočívá v možnosti stáhnout si novější mapy! Konečně!!! R-Link2 se v současné době vyskytuje ve dvou verzích – verze s firmwarem 2.xx a verze s firmwarem 3.xx. Verze 2.xx byly vybaveny všechny vozy od počátku produkce R-Linku2 (tedy od nástupu Espace V na trh). Verzí 3.xx byl prvně vybaven nový Scenic IV a tedy mají jej pouze modely od poloviny roku 2017. Hlavní rozdíl je v tom, že R-Link2 s firmwarem 3.xx umí mirroring smartphone – android auto a či Apple CarPlay. Nad čím však zůstává rozum stát, že Renault dosud neuvolnil žádné novější mapy. Nejnovější mapové podklady má R-Link2 s firmwarem 3.xx, ten má mapy z roku 2016, bohužel majitelé R-Linku2 s firmwarem 2.xx se museli spokojit s podklady pro rok 2015. Tohle nyní končí! Pokud provedete aktualizaci R-Linku2 s firmwarem 2.xx, systém Vám umožní stáhnout novější mapy – ty co mají uživatelé R-Linku2 3.xx k dispozici od počátku, tedy podklady pro rok 2016. Novější mapy snad přijdou co nejdříve. Asi je na místě upřesnit, že firmware 3.xx nenahrazuje verzi 2.xx. Jsou to dva samostatné R-Linky2 prodávané vedle sebe. Pravděpodobně zde musí být nějaké rozdíly v hardware, protože zařízení s fw 2.xx nejde aktualizovat na firmware 3.xx. Vývoj aktualizací se tedy realizuje u obou linií paralelně, zvlášť pro R-linky2 s 2.xx a zvlášť pro ty s 3.xx.

Aby byla situace s verzemi R-Linku2 zamotaná opravdu dokonale, nový Megane IV R.S. má na palubě R-Link2 s firmwarem 7.xx 🙂

Jak postupovat? 

Bohužel česká stránka pro aktualizace multimédií o možnosti aktualizovat doma dosud neví,  je tedy potřeba aktualizovat přes stránku zahraniční, my volíme Británii.

 

 1. Klikněte na tento odkaz: https://www.renault-multimedia.com/gbr_EN
 2. Zobrazí se Vám tato stránka, zde musíte zadat VIN Vašeho vozidla a kliknout na Check Now. Z ohlasu uživatelů víme, že je potřeba někdy toto ověření provést dvakrát (chyba systému).
 3. Nyní se objeví tato obrazovka, kde po kliknutí na tlačítko R-Link2 Upgrade bude zahájeno stahování archívu s nejnovějším firmwarem
 4. Po stažení stačí .zip soubor rozbalit a jeho obsah nahrát na prázdnou flashku do adresáře R-LINK formátovanou na FAT32 a kapacitou minimálně 8GB.
 5. Flashku zasuňte do USB slotu ve vozidle a počkejte na spuštění instalace – nezapomeňte, že musíte mít spuštěný motor po celou dobu aktualizace. Ta totiž může trvat klidně 10 minut, za tu dobu by se v nenastartovaném voze odpojila elektrika a R-Link2 by se mohl nevratně poškodit.
 6. Následně doporučujeme registraci Vašeho vozidla v obchodu s aplikacemi R-Link Store: https://gb.rlinkstore.com/home
 7. V obchodě se Vám po registraci budou zobrazovat aktualizace všech Vašich produktu vč. možnosti stažení mapových podkladů a aktualizací R-Linku jako takového
 8. Pro stažení veškerého obsahu z R-Link Storu do Vašeho vozidla budete potřebovat nástro R-Link2 ToolBox, ten stáhnete zde: https://rcs-rlmanager.aw.atos.net/archives/win/RLink2Toolbox-latest.exe
 9. R-Link2 ToolBox bude stahovat vše co si v R-Link Storu vyberete/zakoupíte. Pro přenos do Vašeho vozu pak bude sloužit opět flashdisk, na který R-Link2 Toolbox veškerý obsah nahraje.

 

Závěrem děkujeme našemu čtenáři Luboši Ka za spolupráci na tomto návodu. A pochopitelně upozorňujeme, že RNews.cz nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené aktualizací Vašeho R-Linku2 dle tohoto návodu.

 

Pro úplnost přikládáme oficiální manuál od Renaultu: 

user-guide-RLink2-upgrade-UK

9 thoughts on “Firmware R-Link2 si můžete nově aktualizovat sami!

 1. Nic proti, ale pro firmware 2.xx byly dostupné stejné verze map tj. 12/2016(vydané renaultem v říjnu 2017) jako pro 3.xx, tedy pokud jste měli aktuální firmware. Tj. nejnovější mapy mám např. ve svém Talismanu i před uvolněním tohoto FW pro „domácí použití“.

  1. Moje vlastní zkušenost: Megane IV, R-Link 2.2.17.803, mapy max. 06/2015. Po aktualizaci FW v servisu na 2.2.18.509 mapy 12/2016. Týden po odpoledni stráveném návštěvou servisu vyšla aktualizace 2.2.19.200, kterou šlo nahrát svépomocí pokud byl původní FW 2.2.17.803 a novější.

  1. Podarilo sa podla návodu dostať do ESPACE verziu 2.2.19.300, po opätovnom načítaní USB v toolboxu ponúklo update na mapy verziu 6/2017. Všetko prebehlo bez problémov.
   Avšak ani po update nemám možnosť Android Auto alebo AppleCar.

   1. Zdravím Viktore, díky za informaci, že vše klaplo. Aktualizace firmwaru Vám nemůže aktivovat Android Auto. Tady nejde jen o verzi FW, ale celou výrobní řadu. Jsou dvě výrobní řady – firmwary 2.xx a 3.xx. Android Auto a CP mají pouze 3.xx, jsou nějaké hardwarové změny, které tuto funkcionalitu umožňují. Z 2.xx nikdy neuděláte 3.xx.

 2. Koukam se do inzerci ruzne po evrope. A R-Link 2 3.x se tam da koupit za rozumny peniz.
  Problem vidim v tom, ze ofiko servis vam to nejspis nevymeni? A druhy problem bude s aktivaci pro vas vuz. Kdy ta jednotka neni sparovana s vasim autem.

 3. Dobrý deň. Aktualizoval som R-LINK. Pri aktualizacii stiahnutej cez USB mi padol cely system. Nejde mi nacitat vobec obrazovku panela. Vlastnim ESPACE 2015 V.

  1. Mám taky 2015. Mně taky padl ale naštěstí to dělali přímo v Renaultu takže vyměnili rádio akorát jsem na něho čekal 2 měsíce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *